Są to materiały o różnej gęstości i o różnych właściwościach. Piany otwartokomórkowe są materiałami oddychającymi, stosowanymi głównie do wewnątrz. Piany zamkniętokomórkowe nie są paro paroprzepuszczalne i mogą być stosowane na zewnątrz, jak również na powierzchnie takie jak beton czy stal. Piany o strukturze zamkniętych komórek mają też wyższą odporność mechaniczną (twardość), dlatego mają zastosowanie do posadzek betonowych lub jako zewnętrzna izolacja fundamentów.
Aby prace natryskowe przebiegły sprawnie, należy zadbać o odpowiednią wilgotność drewna, zamontować uchwyty pod konstrukcje i stelaże z płyt gipsowo-kartonowych (lub cały ruszt), przygotować szpalety okien dachowych. Warto też zwrócić uwagę, aby wszystkie instalacje i odpowietrzenie kanalizacji były wykonane przez pianowaniem, gdyż potem nie będzie do nich dostępu.
Piana poliuretanowa znajduje zastosowanie jako ocieplenie poddasza w domach użytkowanych i remontowanych. Nie ma przeciwskazań dla jej zastosowania, a w wielu przypadkach wykonanie ocieplenia może zostać dofinansowane przez samorządy, np. w ramach programu „Czyste powietrze”.