Ocieplenie stropu

Izolacja termiczna stropu metodą natryskową

Oprócz izolacji termicznej dachu oraz ścian zewnętrznych, ważnym zagadnieniem w procesie budowlanym jest ocieplenie stropu, które może być wykonane w technologii natrysku pianki poliuretanowej. W zależności od rodzaju stropu, jego konstrukcji, materiału z jakiego jest wykonany, dobiera się odpowiedni rodzaj pianki.

Docieplenie pianką stropu betonowego

Pierwszą grupę stanowią stropy betonowe, na które z reguły stosuje się pianki poliuretanowe zamknięto-komórkowe o różnych gęstościach, w zależności od wymogów dotyczących twardości izolacji (czyli odporności mechanicznej). W przypadku ocieplenia stropu betonowego od góry stosuje się pianki twardsze, ponieważ są one następnie obciążone warstwą betonu posadzkowego, a później także elementami wyposażenia budynku oraz codzienną eksploatacją. W przypadku, gdy ocieplenie stropu ma miejsce na strychu, który nie stanowi powierzchni użytkowej, a jedynie wymagane jest sporadyczne przechodzenie do urządzeń lub na dach, pianka poliuretanowa może pełnić funkcję podłogi. Pianki zamknięto-komórkowe, szczególnie te o wyższych gęstościach są na tyle twarde, że można po nich swobodnie chodzić.

Innym przypadkiem ocieplenia stropu betonowego jest aplikacja pianki na sufit betonowy, na przykład w piwnicy, w celu docieplenia powierzchni mieszkalnej od strony pomieszczeń które nie są ogrzewane. Wówczas stosowane są również pianki zamknięto-komórkowe, jednak z reguły te o nieco niższych gęstościach, ponieważ izolacja na suficie nie jest niczym obciążana. W przypadku zastosowania izolacji na suficie w pomieszczeniach mieszkalnych, wykonuje się sufity podwieszane na przykład z płyt gipsowo-kartonowych.

Ocieplenie stropu konstrukcyjnego

Do drugiej grupy stropów należą tzw. stropy konstrukcyjne, czy też szkieletowe. Takie stropy można spotkać między innymi: w budynkach drewnianych, domach budowanych metodą „kanadyjską”, starych kamienicach, czy też w tradycyjnych domach z poddaszem, w których mieszkalna część poddasza jest oddzielona od strychu stropem opartym na tzw. jętkach. Ocieplenie stropu tego typu polega na wypełnieniu pustych przestrzeni między elementami konstrukcji pianką poliuretanową, a następnie jej zabudowanie. Tutaj bardzo często stosuje się pianki otwarto-komórkowe, które poza dobrą termiką są materiałem lekkim, a także bardzo skutecznie pełnią funkcję izolacji akustycznej. Ocieplenie stropu to zagadnienie szerokie i ważne z punktu widzenia stabilności cieplnej budynku i komfortu mieszkania, a izolacje pianką PUR znajdują zastosowanie w tym obszarze.