Izolacja poddasza

Izolacja poddasza pianą poliuretanową

Budynek jednorodzinny powinien zapewniać komfort i ochronę przed temperaturami jego mieszkańcom. Nowoczesne budownictwo pozwala na zastosowanie metod, które pozwolą uzyskać oczekiwany efekt ociepleniowy i będą jednocześnie uzasadnione ekonomicznie.

Zastosowanie piany poliuretanowej

Inwestorzy coraz częściej wybierają izolację pianą poliuretanową. Ta metoda, jest stosowana w budownictwie jednorodzinnym, głównie do izolacji poddasza (choć z powodzeniem sprawdza się także w celach związanych zabezpieczeniem stropów, fundamentów czy tarasów). Izolacja poddasza pianą poliuretanową pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych. Jest to efektem szczelności izolacji, która jest wykonywana w sposób natryskowy eliminujący powstawanie mostów termicznych. W tego typu izolacji nie ma połączeń lub spoin.

Zalety natryskowej izolacji poddasza

W stosunku do pozostałych metod ociepleniowych, izolacja poddasza pianą, zyskuje przewagę zapewniając niski współczynnik przenikania ciepła. Piana otwarto-komórkowa, stosowana na poddaszach, jest materiałem paroprzepuszczalnym. Ponadto, ten materiał posiada bardzo dobre właściwości akustyczne i jest nieatrakcyjny dla gryzoni. Izolacja poddasza metodą natryskową wykonywana jest dokładnie i umożliwia dotarcie także do trudno dostępnych miejsc.

W zależności od oczekiwań inwestorów, można wykonać dowolną grubość izolacji natryskowej z piany poliuretanowej. Obecnie, najczęściej natryskuje się grubość 20 cm, co przy stosowanym przez nas materiale daje współczynnik przenikania ciepła (U) na poziomie około 0,16. W przypadku domów energooszczędnych czy w budownictwie pasywnym, stosuje się zwykle większe grubości izolacji. Koszt standardowej izolacji o grubości 20 cm nie odbiega od cen izolacji tradycyjnych, a na przestrzeni lat przynosi korzyści ekonomiczne związane z lepszym zabezpieczeniem termicznym budynku.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową pozwala na wieloletnie korzystanie z domu bez konieczności poprawy czy wymiany izolacji na poddaszu. Ta efektywna izolacja pozwala na znaczne obniżenie rachunków związanych z utrzymaniem optymalnych temperatur wewnętrznych.