Izolacja pianką poliuretanową

Zastosowanie izolacji z pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa ma szerokie zastosowanie w budownictwie do termo i hydroizolacji budynków. Może być stosowana w budynkach mieszkalnych (jedno i wielorodzinnych), budynkach użyteczności publicznej oraz wykorzystywanych na potrzeby przemysłu i rolnictwa.

Zastosowanie pianki poliuretanowej w budynkach mieszkalnych

Pianka PUR może być wykorzystana do izolacji fundamentów, stanowiąc zarazem ochronę termiczną i przeciwwodną. Izolacja pianką poliuretanową fundamentów jest polecana przy remontach budynków, kiedy powierzchnia do izolacji jest nierówna – pianka przylega do izolowanego podłoża i zapewnia szczelność, której nie da się uzyskać stosując standardowe metody izolacji. W przypadku budynków podpiwniczonych i budynków wielorodzinnych, piana może zostać wykorzystana do izolacji stropu piwnic od góry. Ocieplenie stropu nad piwnicami pozwala na ochronę termiczną podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych. Najczęściej jednak, w budownictwie mieszkaniowym, izolacja pianką poliuretanową jest wykorzystywana do ocieplenia poddasza.

Wykorzystanie piany PUR w budynkach publicznych

Budynki publiczne o dużej powierzchni, w szczególności z dachami płaskimi, są dobrym przykładem zastosowania pianki poliuretanowej. Izolacja pianką poliuretanową dachu jest obecnie często wykorzystywanym rozwiązaniem w przypadku termomodernizacji budynków. Taka izolacja zapewnia, w jednej powłoce, ochronę termiczną oraz hydroizolację. Jednocześnie, metoda aplikacji nie wymaga usuwania starego pokrycia dachowego (np. papy), przez co zmniejsza się koszty remontu i przyśpiesza tempo robót. Piana zamknięto-komórkowa może też być nanoszona na fundamenty w celu ochrony przed wodą i polepszenia współczynników cieplnych budynku.

Stosowanie pianki w przemyśle i rolnictwie

Izolacja pianką poliuretanową znajduje zastosowanie w przemyśle i rolnictwie do wewnętrznej izolacji przeciwskropleniowej oraz izolacji termicznej i przeciwwodnej na dachach. Ta metoda ociepleniowa pozwala na wykonanie szybkiego remontu starych obiektów rolniczych i przemysłowych, zwiększając zakres i komfort ich użytkowania na cele zarobkowe.